Костел кармелітів з монастирським комплексом

Завантажити дані лазерного 3D-сканування

Костел кармелітів з монастирським комплексом, 18 ст. Охоронний номер 1153. Пам’ятка національного значення. Розташована за адресою: смт Більшівці, вул. І. Франка, 4.
Спочатку в 1624 р на цьому місці був побудований дерев’яний костел. Пізніше дерев’яний костел і монастир оточили цегляними стінами. Під час і після військових баталій 1655 р. цей дерев’яний костел і монастир спорожніли. В 1717 р. тут почалося будівництво нового мурованого костелу. У той же час разом з костелом відбудували келії монастиря кармелітів.
У 18-19 ст. монастир був одним з найбільших католицьких центрів культурно-освітнього життя в Галичині. Монахи видавали книги, малювали ікони, опікувалися хворими. При монастирі діяла школа, в якій навчалось шість дівчаток-сиріт.
Фасади костелу прикрашені характерними для барочного стилю численними нішами, декорованими карнизами, ліпними вазами. У його інтер’єрі збереглися залишки розкішного декору, а на стінах – фрагменти фрескових композицій 18 ст.
У 19 ст. монастир кармелітів вважався найбільшим в Галичині, про що свідчать архівні документи передвоєнного часу, тут займалися написанням ікон, видавництвом книг, опікувалися убогими і хворими. У період Першої світової війни через селище Більшівці проходила лінія фронту, в результаті чого монастирський комплекс отримав чималі пошкодження. Після закінчення Другої світової війни храм перестав функціонувати за своїм призначенням, а його приміщення використовували як зерносховище і свинарник.
У 1990 р костел повернули римо-католицькій громаді. Нині монастир належить ордену отців францисканців, що займаються питаннями поновлення цього монастирського комплексу. В результаті археологічних розкопок навколо сакральної будівлі було знайдено трипільські черепки, крем’яні знаряддя кам’яного віку, а також – знахідки епохи бронзи, які є дуже цінними для науковців. Щорічно влітку в храм приїжджає багато паломників римо-католицького обряду.

Цікаве поруч:

“Цей веб-сайт розроблений за підтримки Європейського Союзу. За зміст даної публікації несе власну відповідальність Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу і вона ні в я кому разі не може сприйматися як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020”.
Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.