Музей «Чіпріан Порумбеску»

Завантажити дані лазерного 3D-сканування

Музей «Чіпріан Порумбеску» – це меморіальний музей, заснований в автентичному підсобному приміщенні колишнього парафіяльного будинку в с. Чіпріан Порумбеску.
Сім’я Порумбеску жила в парафіяльному будинку в с. Ступка в 1865-1884 рр., куди великий композитор зупинявся при кожному навідуванні своїх батьків. Будинок був побудований з дерева наприкінці XIX століття. У 1865 році священик Іракліє Порумбеску був переведений в якості пароху до села Ступка, де був пастором до 1884 року. Він проживав в парафіяльному будинку, на краю села, біля толоки. Парафіяльний дім був побудований з дерева і мав чотири кімнати, яких розділяв ганок, а спереду розміщалася веранда. Окрім цього будинку, була ще одна менша хата на дві кімнати. В одній кімнаті була кухня, а в іншій – парафіяльна канцелярія, де священних приймав парафіян і виписував їм свідоцтва і довідки. Чіпріан Порумбеску (1853-1883), син священика Іракліє, не проживав із сім’єю, відколи його батько був переведений до Ступки. Він був учнем в одній сучавській гімназії і проживав на вулиці Прунулуй 1. Все-таки, троє дітей (Чіпріан, Штефан і Меріоара) навідувалися під час літніх канікул до Ступки. Чіпріан грав на скрипці, Маріоара на піаніно а у Шттефана був баритон. Прибувши в село, Чіпріан йшов до хатин циганських лаутарів і грав разом з ними. Під час канікул у Ступці, Чіпріан Порумбеску познайомився з Бертою Гордон, дочкою євангельського пастора села Ілішешть, в яку закохався. Батьки Берти відмовились благословити шлюб молодих, оскільки Берта і Чіпріан були різних конфесій. Будучи серйозно хворим туберкульозом, по причині утримання у в’язниці, в сурових умовах, у лютому 1883 року він повернувся до Ступки, де за ним доглядала сім’я. Помер 6 червня 1883 року у сільському парафіяльному будинку і був похований через три дні на сільському цвинтарі, біля своєї матері. Парафіяльний будинок у Ступці був зруйнований. Збереглася лише хата із кухнею і канцелярією. В цій сільській хатинці, типічній будові тих місць, розташованій у саду, у 1953 році був відкритий Меморіальний будинок «Чіпріан Порумбеску». Меморіальний будинок має дві кімнати, коридор і ганок. В обох кімнатах помешкання була облаштована основна виставка, яка містить оригінальні експонати (речі, які належали сім’ї, піаніно Меріоіри Раціу-Порумбеску – сестри композитора тощо), які мають вражаючу силу спогадів, що передає атмосферу давніх часів, переважно сільських – середовища, в якому жив і творив великий румунський композитор Чіпріан Порумбеску.

Цікаве поруч:

“Цей веб-сайт розроблений за підтримки Європейського Союзу. За зміст даної публікації несе власну відповідальність Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу і вона ні в я кому разі не може сприйматися як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020”.
Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.