Святодухівська церква

Завантажити дані лазерного 3D-сканування

Святодухівська церква, 1598 р. Охоронний номер 243. Пам’ятка національного значення, внесена до Всесвітної спадщини ЮНЕСКО. Розташована за адресою: м. Рогатин, вул. Коцюбинського, 8.
Одна з найстаріших в Україні дерев’яних церков, часто датувалася по різному – 12 ст, 1481 р., 1562 р., 1567 р. В науковій літературі утвердилася дата, відчитана на внутрішній північній стіні – 1598 рік. Церква зведена без жодного цвяха. Частково ремонт церкви здійснено 1675 року та у 1895 р.
Історія церкви Святого Духа нерозривно пов’язана з іменем могутньої правительки Османської імперії – Роксолани, яка отримала в Святодухівській церкві своє перше причастя.
Унікальний ренесансно-бароковий іконостас створено у 1650 р. та є одним з трьох найстаріших, збережених до нашого часу, іконостасів України.
Церква Святого Духа є унікальною пам’яткою сакрального будівництва 16 ст. Вона зведена у єдиному ансамблі із дзвіницею, що вирізняє її з-поміж інших пам’яток архітектури.
Музей-пам’ятка дерев’яної архітектури і живопису 16-17 ст. в місті Рогатині був відкритий в 1983 р в раніше закритій для огляду Церкві Святого Духа і є філіалом Івано-Франківського обласного художнього музею. Експозиція музею нараховує 134 експонати. Тут представлені унікальні твори іконопису. Зокрема, одна з найдавніших із збережених в Україні ікон – «Іоанн Хреститель з житієм» (1520), а також ікони іконостасу кін. 16 ст. Свято Трійці – єдиний день у році, коли рогатинська Святодухівська церква 16 століття знову перетворюється з музею на храм.
Сьогодні церква-музей є частиною музейного комплексу міста Рогатин, який було створено в 2004 р. У 2013 році храм був внесений до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Цікаве поруч:

“Цей веб-сайт розроблений за підтримки Європейського Союзу. За зміст даної публікації несе власну відповідальність Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу і вона ні в я кому разі не може сприйматися як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020”.
Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.