Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Завантажити дані лазерного 3D-сканування

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, 1808 р. Охоронний номер 825. Пам’ятка місцевого значення. Розташована за адресою: с. Нижній Вербіж, Коломийський район.
На початку 18 ст. в селі збудували дерев’яну церкву, яка простояла менше ста років – вже у 1808 р. на її місці постала нова, також дерев’яна. Вирізняється оригінальною архітектурою. Хрещата в плані, завершена п’ятьма верхами. Видатна пам’ятка архітектури і монументального мистецтва.
За переказами, в центрі села Нижній Вербіж, на пагорбі, в давнину був чоловічий монастир, який спалили татари. Саме на цьому місці розташовані давні храмові споруди: дзвіниця і церква, які на власні кошти збудував один з місцевих жителів Григір Семенюк. У молодості він був одним з опришків легендарного Олекси Довбуша, але одного дня вирішив покинути побратимів, прихопивши частину скарбів. Вони стали одночасно і причиною, і засобом для будівництва церкви в селі – Семенюк почав будувати храм в спокутування своїх гріхів. Григір прожив 114 років і тут же біля церкви похований. У зв’язку з будівництвом церкви австрійський імператор Фердинанд нагородив Григорія золотою медаллю «За заслуги».
Перший ярус храму зовні пофарбований у темно-червоний колір з невеликими вкрапленнями білого відтінку біля вікон і бічних зрубів. Над центральним входом збереглося зображення Пресвятої Богородиці. Огляд споруди дозволяє стверджувати, що це непересічна пам’ятка сакральної архітектури, тому що не поширена у цьому регіоні – на території Івано-Франківщини майже немає п’ятибанних церков, такі храми є більш характерними для Поділля.
У 1990-і рр. будівля зазнала реконструкції. Храм дещо втратив свій первозданний вигляд, що особливо помітно в його покритті. Старовинне гонтове покриття на даху і куполах під час реконструкції змінили на карбовану бляху.
21 червня 2013 року дерев’яна церква внесена до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Цікаве поруч:

“Цей веб-сайт розроблений за підтримки Європейського Союзу. За зміст даної публікації несе власну відповідальність Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу і вона ні в я кому разі не може сприйматися як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020”.
Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.