Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Завантажити дані лазерного 3D-сканування

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, 17-18 ст. Охоронний номер 1149/1. Пам’ятка національного значення. Розташована за адресою: с. Криворівня, Верховинський район.
Це єдина церква на Гуцульщині і одна з небагатьох в Україні дерев’яних сакральних споруд, віком понад 350 років, яка ніколи не була закритою.
Побудували церкву на початку 1660-х років в присілку Заріччя, на правому березі річки Чорний Черемош. У 1719 році, ймовірно, через небезпеку повені, храм було перенесено на пагорб на лівому березі Черемоша.
Перші розписи внутрішнього інтер’єру були проведені у 1730-х роках. З того часу у вівтарі зберігається ікона Спасителя. Наступні розписи було зроблено на початку 1800-х років, тоді ж встановлено й іконостас.
Біля церкви кінорежисер Сергій Параджанов проводив натурні зйомки культового фільму «Тіні забутих предків».
Розписи оновлено всередині церкви в 1963 році. У 2016 році громада розпочала реставраційні роботи у вівтарі, з метою відновлення орнаментики майже 300-літньої давності.
У 1972 році, з метою збереження Святині від руйнації, її перекрили бляхою, але у 2011 році силами громади, церкву знову накрили ґонтою, повернувши їй первинний автентичний вигляд.
У 1997 році було викопано криницю, глибиною 30 метрів, збудовано нову дзвіницю і церковну браму, відновлено церковну резиденцію, якій вже понад 150 років. Біля церкви збережено стару дзвіницю-вартовню, побудовану у 1818 році. Усі ці споруди утворюють чудовий архітектурний ансамбль.

Цікаве поруч:

“Цей веб-сайт розроблений за підтримки Європейського Союзу. За зміст даної публікації несе власну відповідальність Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу і вона ні в я кому разі не може сприйматися як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020”.
Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.