Монастир Пробота

Завантажити дані лазерного 3D-сканування

Монастир Пробота, код SV-II-a-A-05592. Історична пам’ятка міжнародного значення, присвячена Святому Миколаю, включена в 1993 році до Списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО, до групи «Розписані церкви в Північній Молдові».
Розташована в населеному пункті Пробота − раніше називалося Побрата, яке тепер входить до складу міста Долхаска (32 км від Фелтічені та 49 км від Сучави), монастирська церква була заснована в 1530 році господарем Петру Рареш.
Розпис церкви був виконаний в 1532 році, а історик мистецтва І. Д. Штефанеску вважає її вираженням «найяскравішого монументального живопису» на півночі Молдови. На жаль, більша частина зовнішнього розпису деградована.
У вівтарі є іконографічний елемент, який донині в православній церкві − унікальний: жертва Ісуса під час церемонії проскомідії (гр. proskomedia), доповнена 14 ієрархами та 2 дияконами перших християнських століть. Ця ритуальна жертва приноситься у живописі Проботи святим Іоанном Златоустом (Хрисостомос). Під час дійства проскомідії вважається, що хліб і вино перетворюються на тіло і кров Ісуса Христа через зішестя Святого Духа. Однак з точки зору православного богослов’я подання теми жертви Христа в Проботі є проблематичним.

Цікаве поруч:

“Цей веб-сайт розроблений за підтримки Європейського Союзу. За зміст даної публікації несе власну відповідальність Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу і вона ні в я кому разі не може сприйматися як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020”.
Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.